Link :: 19.12.2005 :: 22:53
1838 - Ukazuje się pierwszy numer Pierwiosnka pod redakcją Pauliny Kwiatkowskiej. W piśmie są publikowane tylko teksty kobiet.

1846 - Zostaje opublikowana Poganka Narcyzy Żmichowskiej.
Kobiety zaprzyjaźnione z pisarką tworzą kobiecą grupę Entuzjastek. Głoszą hasła wolności i aktywności kobiet.

1865 - Zaczyna się ukazywać pismo kobiece Bluszcz pod redakcją Marii Ilnickiej.

1869 - Zostaje przetłumaczona książka o edukacji kobiet Wirginii Penny.

1870 - Anna Tomaszewska-Dobrska jako pierwsza Polka studiuje na uniwersytecie w Zurychu. Mimo uzyskania przez nią świadectwa ukończenia fakultetu, warszawskie Towarzystwo Lekarskie odmawia jej członkostwa.

1880 - Powstają Czytelnie Naukowe dla Kobiet (pierwsze centra samokształcenia).

1883 - Powstają pierwsze tajne kursy dla kobiet pod przewodnictwem Jadwigi Dawidowej.

1885 - Kursy prowadzone przez Jadwigę Dawidową zostają przekształcone w tajny Uniwersytet Latający.

1886 Zostaje powołana tajna organizacja kobiecej Koła Kobiet Korony i Litwy pod patronatem Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej.

1890 - Powstaje polska filia międzynarodowej organizacji kobiecej zwana Unią pod przewodnictwem Cecylii Walewskiej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit i Walerii Marrene-Morzkowskiej.

1891 - Powstaje kobiecy komitet jubileuszowy z okazji obchodów 25-lecia twórczości Elizy Orzeszkowej i pierwszego Zjazdu Kobiet. Po raz pierwszy zostaje użyte słowo "feministka".

1894 - Trzy pierwsze kobiety rozpoczynają studia na Uniwersytecie Jagielońskim. Od 1897 za zgodą austriackiego Ministerstwa Edukacji kobiety mają prawo rozpocząć studia na wydziale filologii, a od 1900 na wydziale medycyny.

1895 - Zaczyna wychodzić pismo Ster Pauliny Kuczalskiej-Reichsmit i jest wydawane do 1897.
Próby przemian kulturowych - manifest Forpoczty Marii Komornickiej, Wacława Nałkowskiego i Cezarego Jellenty.

1900 - Ukazuje się pierwsze wydanie List do kobiet niemieckich i O Polsce Francuzom Elizy Orzeszkowej.

1906 - Ukazują się Kobiety Zofii Nałkowskiej.

1907 - Zostaje wznowiony Ster funkcjonujący jako Organ Równouprawnienia kobiet. Liberalizacja ustawy o stowarzyszeniach umożliwia legalne powstanie Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet Polskich.
Podział Stowarzyszenia na Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich (z Pauliną Kuczalską-Reinschmit na czele) i Polskie Stowarzyszenie Równouprawnienia Kobiet (z Cecylią Walewską na czele).
Zostaje zorganizowany w Warszawie pierwszy jawny Zjazd Kobiet z okazji 40-lecia twórczości Elizy Orzeszkowej.

1910 - Kobieta po raz pierwszy otrzymuje pracę w Banku Handlowym w Warszawie.

1916 - Powstaje Liga Kobiet z Anielą Krzyżanowską na czele i działa przy naczelnym Komitecie Narodowym w Krakowie, liczy 12 tysięcy kobiet.

1918 - Kobiety otrzymują bierne i czynne prawo głosu zagwarantowane w dekrecie o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego.
Irena Kosmowska zostaje mianowana wiceministrem opieki społecznej w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej.

1921 - Wszystkie kobiety mają zagwarantowane konstytucyjnie czynne i bierne prawo głosu oraz dostęp do urzędów publicznych na równi z mężczyznami.
Uchylenie ograniczenia kobiet zamężnych do sprawowania czynności prawnych.

1925 Helena Wiewiórowska jest pierwszą kobietą dopuszczoną do polskiej palestry.

1928 Kobieta otrzymuje stanowisko sędziego.

1929 - Wchodzi w życie zasada równouprawnienia każdego z małżonków w życiu osobistym.
Podczas debaty nad nowym kodeksem karnym II RP zostaje zaproponowana kara do 5 lat pozbawienia wolności dla kobiet poddających się aborcji i dla osób wykonujących zabieg.
Na Drugim Kongresie Polskich Prawników zostaje ogłoszona deklaracja przeciw penalizacji aborcji.

1932 - Zaczyna się ukazywać dodatek Wiadomości Literackich, Życie Świadome zawierający kwestie między innymi równouprawnienia kobiet, reformy edukacyjnej, akceptacji samotnych matek. Publikują w nim Tadeusz Boy Żeleński, Maria Pawlikowska i Zofia Nałkowska.
Kodeks karny dopuszcza możliwość dokonania aborcji tylko za zgodą prokuratora, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa i stosunku z osobą niepoczytalną. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety dwóch lekarzy musi wydać pisemne zaświadczenie.

1947 - Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna studia 7460 studentów, których połowę stanowią kobiety.

1952 - Nowa Konstytucja gwarantuje kobietom i mężczyznom równe prawa we wszystkich dziedzinach życia. Kobiety maja takie samo prawo do pracy i jednakowego wynagrodzenia, co mężczyźni. Codzienna rzeczywistość jednak wyraźnie odbiega od formalnych zapisów.

1956 - Nowa ustawa dopuszcza dokonanie aborcji przez kobietę będącą w ciężkim położeniu materialnym lub trudnej sytuacji życiowej.

1957 - Powstaje Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa (w okresie późniejszym działa jako Towarzystwo Planowania Rodziny, a następnie jako Towarzystwo Rozwoju Rodziny).

1959 - Władze podejmują kolejne kroki zmierzające do liberalizacji aborcji.

1964 - Eugenia Umińska, wybitna skrzypaczka, zostaje rektorem PWSM w Krakowie.

1979 - Polska podpisuje Konwencję o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet i ratyfikuje ją w 1981.

1980 - Powstaje nieformalna grupa feministyczna (późniejsze Polskie Stowarzyszenie Feministyczne).

1981 - Polska ratyfikuje Konwencję nr 111 Międzynarodowej Organizacji Pracy (z 195 dotyczącą dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i wykonywania zawodu.

1986 - Nieformalna grupa feministyczna współorganizuje festiwal filmów reżyserowanych przez kobiety, czyli imprezę pt. "Kino kobiet".
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zostaje utworzony urząd Pełnomocnika do spraw Kobiet. Nazwa Urzędu z upływem lat podlega licznym zmianom: urząd Pełnomocnika do spraw Kobiet, Kobiet, Rodziny i Młodzieży, Rodziny i Kobiet, Rodziny.

1988 - Przedstawicielki późniejszego Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego jako pierwsze piszą protest w sprawie projektu ustawy antyaborcyjnej.

1989 - Polskie Stowarzyszenie Feministyczne zaczyna działać formalnie.
Zofia Kuratowska zostaje wicemarszałkiem Senatu.

1990 - Minister Zdrowia wydaje rozporządzenie o zakazie przerywania ciąży poza publicznymi zakładami opieki zdrowotnej.

1991 - Pierwsza kobieta w wojsku, Maria Wittek zostaje mianowana pułkownikiem.
Henryka Bohniarz zostaje pełnomocniczką rządu ds. organizacyjnych Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a następnie ministrem przemysłu i handlu.
Janina Sadowska zostaje powołana na stanowisko wojewody tarnobrzeskiego.
Ewa Spychalska zostaje przewodniczącą OPZZ.
Alicja Grześkowiak otrzymuje nominację na wicemarszałka sejmu.

1992 - Hanna Suchocka zostaje pierwszą kobietą premierem w historii Polski. Otrzymuje tytuł człowieka roku 1992 tygodnika "Wprost".
Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje powołana przez Sejm na stanowisko prezesa NBP.
Anna Popowicz zostaje odwołana ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kobiet i rodziny.
Powstaje Federacja Klubów Kobiet Aktywnych Zawodowo.
Zostaje opublikowane polskie wydanie Norweskiej ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn będące owocem współpracy polsko - norweskiej.
Małgorzata Fuszara i Eleonora Zielińska przygotowują pierwszy projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn.

1993 - Wchodzi w życie ustawa antyaborcyjna (ustawy o ochronie płodu ludzkiego) dopuszczająca aborcję w takich wyjątkach jak zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, gwałt, nieodwracalne uszkodzenie płodu. Aborcja może być dokonywana tylko w państwowych szpitalach.

1996 - Inicjatywę w sprawie projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn przejmuje Parlamentarna Grupy Kobiet.

1997 - Rząd SLD-PSL przyjmuje Krajowy Plan Działań na Rzecz Kobiet będący wynikiem zobowiązań Polski w związku z podpisaniem Platformy Pekińskiej ONZ. Wykonanie programu zostaje wstrzymane przez nowy rząd AWS-UW.
Sejm odrzuca projekt referendum w sprawie legalizacji aborcji.

1999 - Projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn zostaje odrzucony w pierwszym czytaniu.
Zostaje uchwalona ustawa dotycząca modyfikacji prawa małżeńskiego poprzez wprowadzenie instytucji separacji.

2000 - Na sesji ONZ w Nowym Jorku poświęconej sytuacji kobiet Polska odcina się od stanowiska Unii Europejskiej i przyłącza się do stanowiska takich państw, jak Sudan, Libia, Iran i Algieria. Polskę wtedy reprezentuje Jerzy Kropiwnicki o poglądach prawicowych, który twierdzi, iż w jego kraju nie występuje dyskryminacja kobiet.
Odmiennych informacji dostarczają raporty ONZ świadczące o powszechnej nierówności kobiet i mężczyzn.
Zostaje zorganizowana pierwsza Manifa przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca. Manifestacja miała na celu zwrócenie uwagi na silną dyskryminację kobiet w Polsce (Manify są od tej pory organizowane co roku).

2001 - Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów ustanawia się urząd Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Na stanowisko pełnomocnika zostajepowołana Izabela Jaruga-Nowacka. Pełnomocniczka podejmuje prace nad drugim projektem Krajowego Programu Działań Na Rzecz Kobiet.
Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje wiceprezesem Europejskiego Banku Europy Odbudowy i Rozwoju.

2003 - Pełnomocniczka Izabela Jaruga-Nowacka bierze udział w dwóch programach przedakcesyjnych Unii Europejskiej, w ramach Programu Phare 2002: Wzmocnienie polityki równego traktowania kobiet i mężczyzn. Te działania świadczą o przesunięciu stanowiska Polski w sprawie dyskryminacji kobiet w stronę państw należących do Unii Europejskiej.
Pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn nawiązuje współpracę z rządem norweskim. Zostaje zorganizowana konferencja polsko-norweska dotycząca "Równego statusu kobiet i mężczyzn w Polsce i Norwegii".

Komentuj(0)


Link :: 19.12.2005 :: 23:04
Seksualna emerytura
Różne są powody przejścia na seksualną emeryturę: brak partnera (tylko 7% osób owdowiałych współżyje seksualnie), choroby, zaburzenia seksualne u partnerów, ale także słabnące z wiekiem zainteresowanie seksem.
W przypadku mężczyzn

Brak zainteresowania seksem u mężczyzn zazwyczaj wiąże się z zaburzeniami erekcji. Wielu bardzo przeżywa pojawienie się u nich oznak impotencji. Cierpią, jednak niechętnie poddają się leczeniu. Początkowo liczą na to, że problem sam minie. W miarę upływu czasu zainteresowanie życiem seksualnym zaczyna u nich zanikać m.in. z powodu spadku poziomu hormonu testosteronu i psychicznego odzwyczajenia się od współżycia.


Z perspektywy kobiet

Jeżeli partnerki mają mały temperament seksualny lub chorują i przyjmują leki obniżające popęd płciowy, powoli zaczynają się przyzwyczajać do życia bez seksu.
W przypadku bardziej namiętnych kobiet, których mężowie cierpią na impotencję, zdarzają się próby nawiązania dialogu z partnerem i nakłonienia go do podjęcia leczenia. Jeżeli jednak te próby kończą się niepowodzeniem, wiele z nich zaczyna godzić się z losem i rezygnuje z życia seksualnego. Tylko nieliczne decydują się na romanse.


Obiektywne straty

Ograniczone życie intymne ma często przykre następstwa. Brak życia seksualnego przyspiesza procesy starzenia, wpływa negatywnie na stan zdrowia psychicznego i seksualnego, relacje między partnerami. Sprowokowana przez partnera wymuszona emerytura seksualna odbija się negatywnie na stanie zdrowia kobiety - wiele kobiet ujawnia zaburzenia nerwicowe, psychosomatyczne, ginekologiczne, depresyjne. Podobne zresztą następstwa braku aktywności seksualnej ujawniają się u mężczyzn: powszechne są u nich depresje, nerwice, dolegliwości gruczołu krokowego.


Nadzieja nie tylko dla mężczyzn

Od czasu pojawienia się skutecznych metod leczenia impotencji, a zwłaszcza popularnej tabletki Viagry, część mężczyzn zaczęła ujawniać zainteresowanie możliwościami renesansu aktywności seksualnej i zdecydowała się na podjęcie leczenia. Czy powrót do sprawności seksualnych emerytów został dobrze przyjęty przez ich partnerki? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie - na podstawie ankiety przeprowadzonej w ponad 430 związkach partnerskich - była zróżnicowana.


Radosny renesans uczuć

Okazało się, że prawie 300 kobiet (70% partnerek seksualnych), a zatem zdecydowana większość, ujawniło zadowolenie z renesansu życia seksualnego. Relacje między partnerami uległy poprawie. Kobiety podkreślały poprawę samooceny, zadowolenia z życia, poprawę ogólnego stanu zdrowia. Dotyczyło to tych kobiet, które tak naprawdę nie chciały zrezygnować ze współżycia, a zostały do tego zmuszone problemami partnera.


Brak zainteresowania

73 kobiety (17% badanych związków) nie było zadowolone z poprawy sprawności seksualnej partnera. Okazało się, że przyzwyczaiły się do braku współżycia albo z różnych przyczyn nie są już nim zainteresowane. Metamorfoza seksualna partnera nawet je zaniepokoiła. Czuły się zmuszane do seksu wbrew własnym potrzebom, inne lękały się, że partnerzy mogą mieć romans, szukać zaspokojenia w agencjach.


Niechęć, nawet opór

32 kobiety (7,5% badanych związków) nie wyraziło zgody na rozpoczęcie na nowo współżycia. Najczęściej podawaną przyczyną takiej postawy było stwierdzenie: trzeba było pomyśleć o tym wcześniej. Dotychczasowy opór partnera wobec leczenia się, narzucenie partnerce przymusowego życia w celibacie zaowocowało zatem negacją z ich strony. Brak zgody na seks wiąże się w tym przypadku również z brakiem takiej potrzeby - kobiety, które nie miały satysfakcji w życiu seksualnym i czuły się zmuszone do obowiązku małżeńskiego, obecnie nie mają motywacji do zmiany wygodnej dla siebie sytuacji.


Koniec związku

27 kobiet (6% badanych związków) nie tylko nie wyraziło zgody na podjęcie kontaktów seksualnych, ale wręcz otwarcie powiedziało swoim partnerom, aby seksualne potrzeby zaspokajali z innymi kobietami. Najczęściej taką postawę ujawniały kobiety obojętne wobec partnera, lub takie, które miały kontakty seksualne z innym mężczyzną. W takiej sytuacji, nawet jeśli partner podejmował leczenie zaburzeń erekcji w celu przekonania partnerki, że związek warto kontynuować, nie odnosił oczekiwanego skutku.

* * *

Z badań wynika, że w Polsce prawie 30% kobiet i prawie 20% mężczyzn przeszło na seksualną emeryturę. Tendencja ta nasila się wraz z wiekiem:

40-44 lat 9,8%
45-49 lat 19,5%
50-54 lat 35,8%
55-60 lat 40,1%
61-69 lat 44,3%
70-75 lat 81,6%








Komentuj(0)


 


2024
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2023
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2022
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2006
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2005
grudzień
listopad

[Księga gości]

link1
link2
link3

 

 

Talk.pl :: Twój Wirtualny Pamiętnik